24 Haziran 2010

Misocin miyim, neyim? :)

“Welcome.”
“Tenk yu.”

Masada üç bayan hoca oturuyor. İkisi gülümsüyor, birisi not almak üzere başını hafif bir açıyla masaya doğru eğmiş ama arada beni de süzmekten geri kalmıyor. Ben? Hazırlık atlama sınavını yeni teslim edip koşa koşa mülakata yetişmişim. Mutluyum ama yüzüm kıpkırmızı ve ter içindeyim. Pardon, tülbent var mı, diye sormamak için kendimi zor tutuyorum. Dışarıdaki kızlarla 5 dakikada iletişime geçmişim. Herkes mülakattan çıkan kişiye “ne sordular,” diye hücum ediyor. Çıkanların alı al, moru mor. Şunu okudunuz mu, neden şunu çalışmak istiyorsunuz, gibi şeyler sormuşlar. Mülakat İngilizceymiş. “Hepsi mi?” diyor biri. (Allah allah, yarısı olur mu yahu?) Bir başkasının aklına bir şey geliyor, “Uçan Süpürge’de bilmem ne ödülünü kim almıştı?” diyor. Kimse bilmiyor, internete girip bakalım, sorarlarsa seyrettik deriz gibi kasaba kurnazlıkları falan dönüyor. Ben sağ köşeye doğru pısıyorum. Açlıktan şekerim düşmüş, elimdeki iğrenç meyve suyuyla geçici çözüm üretmeye çalışıyorum. Benden önceki 15 dakikada çıkıyor. Sıra bende.

“Bir şey sormak istiyorum. Neden tezsiz?”
Gülesim geliyor. Neden mizah? eheh
“Korktuğum için,” diyorum.
“Neden korkuyorsunuz?”
“Tez bürokrasisinden. Oranın virgülü, buranın paragraf boşluğu gibi şeylerden,” diyorum. “Mezun olalı çok oldu. Bu beni cidden ürkütüyor.”
“Peki bu kadar zaman sonra neden geri dönmek istiyorsunuz? Aniden mi aklınıza geldi?”
“Geçen sene bir öğrencim sosyolojiye giriş türü bir ders almıştı. Ben de hocadan izin alıp derse izleyici olarak katılmıştım. Okudukça hoşuma gitti. Şimdi de ilgimi çeken bir alanda bir yol gösterici eşliğinde sistemli okuma yapmak istiyorum. Evet, kütüphane orada duruyor ama ne okuyacağımı bilmiyorum, rasgele seçmek istemiyorum,” diyorum.
“OK, tenk yu,” diyor hocalardan biri.
Yüzüne bakıyorum. Gireli daha beş dakika olmamış.
“Gidebilirsiniz,” diyorlar. Gülümsüyorlar ama. İyi bir şey.

Dışarı çıkıyorum, bayanlar yanıma üşüşüyor. Bu arada benim üzerimde dizimin üzerinde bir şort, askılı bir tişört ve sandaletler var. Kızların hepsi fönlü. İki üç tanesi mini etek-ceket kombinasyonu yapmış, makyajlar ful. Topukların maşallahı var. Ya onlar-ya ben, ortası yok. İçim sıkış sıkış, sınav olmasa biraz daha özenli bir şey yapıcam, biraz boyanıcam belki ama, zaman da olmamış. Neyse, ben de farklı bir kontenjandan girerim, ehehe.

“Ne sordular?”
“Neden tezsiz diye sordular.”
“Neden bu kadar erken çıktın?”
“Teşekkür ettiler, çıktım. Size kolay gelsin. Hoşçakalın.”

Dün liste açıklandı, kabul edilmişim. Artık bana da kolay gelsin. Artık huzurlarınızda mastır öğrencisi miso var. Yaşasınnn!

marruu
12 yorum:

Adsız dedi ki...

Tebrikler Miso!

Sizin okuldan inşaat mühendisliğinden mezun, MBA yapmış bir tandığım var. Mülakatta neden MBA dediklerinde baret büyük geliyor demiş, kahkahalar eşliğinde kabul edilmiş:)

Periş

elektra dedi ki...

:))) süper, süperr:) ama sınıf arkadaşların olacak o etek ceket kombinasyonlularla işin var ha?:) olsun, sen şorta takıl git yine de. sosyoloji ha:) kenarından değdin benim branşa, branşdaşım benim, tebrikler:)

Adsız dedi ki...

terikler mişocum inş banaa nasip olur diycemde daha uzuunnnn bir zaman var önümde .
inş alnının akıyla başaracaksın güveniyoz biz sanaaaaaaaaaaaaa

cenebaz dedi ki...

Tebrikler ve şimdiden başarılar. Yeniden öğrenci oluyorsun:))

şule dedi ki...

e süper olmuş bu:) tebrikler misocum. bundan sonrası için ise kolay gelsin :)

ali*kayhan - sorgu*sual dedi ki...

İyi ki tezsiz, yoksa böyle bir manzara çıkabilirdi karşımıza: http://images.cheezburger.com/completestore/2009/11/3/129017337946516539.jpg


:)

ali*kayhan - sorgu*sual dedi ki...

Pardon bu "his thesis" imiş, siz orayı her yapıverin. İngilizcem iyidir aslında bu tip hataları pek yapmam ama burada gözümden kaçmış. :)

aslı hayvanı dedi ki...

mükemmel :) sorulara verdiğin cevapları nod eddim miso. gayet cool zira. gün olur da aynı durumda kalırsam kullanıcam kopirayt filan dinlemeden.

narsis7ekho dedi ki...

Tebrikler! =)

miso dedi ki...

Sevgili Periş,
Çok teşekkür ederim. Arkadaşının cevabı da muhteşemmiş :)

Elektracım,
Mersi, mersiii :))Hiç işim olmaz etek-ceket-topuk-renkli lens durumlarıyla. Ben 40 yıldır böyle alicin gibi geziyorum zaten :) ;Bu arada bölüm Kadın Çalışmaları, sosyoloji değil:) Ama sosyolojiden ders aliciiz :))

Diagonalcim,
Hiç acele etme. Bak ben mezuniyetten kaç sene sonra niyetlendim:) Böylesi daha tatlı oluyor galiba:)

Çenebazcım,
Galiba benim peşinde olduğum şey de tekrar öğrenci olmak, gerisi boş :) Çok ilgilendiğim bir konu tabi ama cidden esas istediğim şey öğrencilik. Hadi bakalım :)

Şulecim,
Çok çok teşekkürler. Kolay mı gelecek, beni mi gerecek göreceğiz artık:)

Alicim,
Oradaki fotoya baktım, ve tabi tipe bittim. Tek farkımız renk gibi görünüyor; yoksa serilip yatma, kendini sevdirme potansiyeli aynı :) Bakalım, dersleri bir alalım, tezsiz mi tezli mi göreceğiz. Yardımlarınızı da bekliyoruz; muhtaç bir şekilde :))

Aslı hayvanı:)
Sorulara verilen cevaplar tamamen spontane gelişti. Topuklu-renkli lensi ablalar dışarıda ezber yaparken ben terimle-şekerimle meşguldum:) Kopirayt filan yok kardeş, türküz biz, fantile gitsin :)

Narsis7ekho,
Çok teşekkürler :)

marrrrruuuu :)

ganfi dedi ki...

misocum tebrikler umarım umduğun gibi okuyup mezuniyetinide yazarsın buralara!tezden korkma ben yardım ederdim tez yazım profesörü oldum büro açıcam heh heh:))

Evin Kedisi dedi ki...

Tebrikler ve kolay gelsin. Cidden çok keyifli olmalı bu öğrenciliğe dönüş. Ne güzel!